Avtor: Aleš Pungerčar, dne 7. august 2019, 10:08

V Sloveniji že dolga leta potekajo tradicionalne spomladanske čistilne akcije. Z organizacijo akcij Očistimo Slovenijo smo dosegli premik obravnave problematike divjih odlagališč z lokalnega na nacionalni nivo. Dvignili smo zavedanje prebivalstva, da gradbeni odpadki v naravo ne sodijo, sistemsko pa se problematika še vedno ni uredila.

Po podatkih Statističnega urada RS je bilo leta 2017 proizvedenih 2.728 milijona ton gradbenih odpadkov, kar nanese okvirno 1.300 kg gradbenih odpadkov na prebivalca na leto. V istem letu je nastalo okvirno 42.500 ton kosovnih odpadkov. Ob tem je treba upoštevati, da so gradbeni odpadki težji od kosovnih in praviloma enaka količina predstavlja večjo maso. Med gradbene odpadke in odpadke iz rušenja objektov sodijo beton, opeke, ploščice, keramika, les, steklo, plastika, bitumenske mešanice, razne kovine, azbestni materiali …

Prej 6
Tudi v sklopu akcije Očistimo Slovenijo 2018 smo se lahko prepričali, da so gradbeni in kosovni odpadki v naravi še vedno problem (foto: Slovenski GeoCaching klub).

Po podatkih Registra divjih odlagališč je trenutno še 9 tisoč nesaniranih divjih odlagališč. Neurejena zakonodaja, prenizke kazni, neučinkovit nadzor in slabe prakse nekaterih gradbenih podjetjih so ene izmed glavnih razlogov za nezakonito odlaganje v naravo. Najpogosteje tja odlagamo ravno gradbene odpadke, saj so prisotni kar na vsakem drugem odlagališču in predstavljajo 80 % odpadkov divjih odlagališč. Zaradi njihove količine ter težavnega in nevarnega odstranjevanja ostajajo v naravi kljub čistilnim akcijam.

V EU gradbeni odpadki predstavljajo 25-30 % delež vseh nastalih odpadkov in enega izmed prednostnih tokov odpadkov. Do leta 2020 imamo cilj doseči 70 % ponovno uporabljenih ali recikliranih gradbenih odpadkov, kar pa že dosegamo.

Navedeni podatki in številke so razlog, da se bomo Ekologi brez meja problematiki gradbenih in kosovnih odpadkov posvetili to jesen. Da bi pridobili kar se da široko sliko o problematiki, vas prosimo, da si vzamete 3 minute časa in odgovorite na 5 kratkih vprašanj. Zbrati nameravamo vsaj 2000 odzivov, zato vas vabimo, da anonimni vprašalnik delite med čim več ljudi. Odzive zbiramo do vključno 31. avgusta.

Za izpolnjevanje vprašalnika kliknite tukaj.

Ob tej priložnosti vas že danes vabimo, da si rezervirate čas za brezplačen strokovni dogodek “Počistimo z gradbenimi in kosovnimi odpadki”, ki bo v četrtek, 19. 9. 2019, s pričetkom ob 9.19 v Hiši Evropske unije v Ljubljani. Na dogodku bodo med drugimi predstavljeni tudi rezultati raziskave.

Piše: Aleš Pungerčar