Končno se bomo spet lahko posvetili hrani! Ekologi brez meja smo bili uspešni na javnem razpisu Eko sklada za sofinanciranje projektov NVO na področju podnebnih sprememb. Enoletna misija se glasi Krožnik 12.3.
S projektom Krožnik 12.3 želimo nasloviti problem odpadne hrane v restavracijah v Sloveniji, dotaknili pa se bomo tudi pretirane potrošnje hrane živalskega izvora. Zmanjšanje izgub in količin odpadne hrane lahko igra ključno vlogo tudi pri zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, izboljšanju prehranske varnosti in razpoložljivosti ter prinaša pozitiven gospodarski učinek za vse člene v prehranski verigi.
Projekt smo zato zasnovali tako, da nadgrajuje naše dosedanje delo na področju ponudnikov hrane. Tokrat bomo v ospredje postavili slovenske restavracije, s katerimi želimo zmanjšati količine odpadne hrane, zasledovati trajnostne nabavne politike in razširiti ponudbo trajnostnih obrokov (vegansko, vegetarijansko, lokalno, sezonsko). Z njimi bomo merili in testirali ukrepe za doseganje ciljev (tehtanje zavržkov pred in po uvedbi ukrepov). V pripravo ukrepov bomo z namenom učenja naslednje generacije gostincev kot ciljno skupino vključili tudi dijake in študente gostinsko-turističnih smeri.
Zakaj Krožnik 12.3?
Eden izmed ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov 12.3 je zmanjšanje količine odpadne hrane za 50 % do leta 2030. Le še pet let in pol nas loči do takrat, od cilja pa smo še precej oddaljeni. Povezovanje, spodbujanje sodelovanja in naša ambasadorska vloga za trajnostno prehrano bodo zato ključni za uspeh projekta, ki zasleduje cilj 12.3, hkrati pa predstavljajo eno večjih dodanih vrednosti, saj nam tega na splošno manjka v družbi. Naše najbolj uspešne pretekle intervencije tudi na področju hrane so izrabile ravno to priliko. Vabljeni k spremljanju, povezovanju in sodelovanju!
Za mnenja, predstavljena v tem članku, so izključno odgovorni avtorji članka in ne odražajo nujno stališč Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ali Eko sklada j.s.
Avtor naslovne fotografije: Boštjan Selinšek