Avtor: Tina Cipot, izvršna direktorica komunikacijske skupine o28, dne 9. march 2025, 21:03

Čeprav jih ne vidimo in ne zavohamo, digitalni odpadki obstajajo. Nakopičene datoteke, podvojene fotografije, stare aplikacije in neprebrana e-pošta se nalagajo kot nevidna navlaka v naših telefonih, računalnikih in strežnikih. Na prvi pogled ne motijo, a ko naprave začnejo delovati počasneje, ko zmanjka prostora ali ko iščemo pomemben dokument med kupom nesmiselnih datotek, se nam posvita, da so digitalni odpadki problem, ki ga ne moremo ignorirati.

Moja mama je dober primer. Digitalno pismena upokojenka, a če ji želim razložiti, zakaj je digitalno čiščenje pomembno, moram biti zelo konkretna. Ji pokazati, kako to vpliva na njen vsakdan. Če bi ji rekla, da naj izbriše stare aplikacije, ker "zasedajo prostor", se ji to verjetno ne zdi tako nujno. Ko pa ji pokažem, da ima na telefonu več kot sto aplikacij, od katerih jih uporablja manj kot deset, in da zato njena baterija zdrži manj časa, se ji posveti. Ko ji prikažem, da ji zaradi prepolnega pomnilnika telefon ne dovoli shraniti novih slik vnukov, vrta ali že česa, pa nemudoma ukrepa.

Podobno moramo razmišljati tudi širše. Digitalni odpadki niso le osebna težava – globalno digitalna industrija že prispeva k več kot 4 % svetovnih izpustov toplogrednih plinov, ta številka pa vsako leto narašča. Če bi vsi vsaj enkrat na leto "pospravili" svoje naprave, bi zmanjšali energetsko porabo in podaljšali življenjsko dobo svoje opreme, kar pomeni manj e-odpadkov in manj potrebe po novi tehnologiji.

Digitalno čiščenje je ena redkih ekoloških praks, ki ne zahteva nič fizičnega – nobenih vreč, nobenih rokavic, le nekaj klikov in odločnosti. Morda je ravno to tisto, kar nas zavira. Smeti na dvorišču vidimo in jih hitro pospravimo, digitalni odpadki pa so neoprijemljivi, skriti v mape in strežnike. A njihova prisotnost je realna in pomembno je, da jih začnemo obravnavati enako resno kot fizične odpadke. Če lahko s preprosto navado brisanja starih podatkov zmanjšamo obremenitev naših naprav, okolja ter nenazadnje tudi naših življenj, zakaj ne bi tega storili?

Tina Cipot, izvršna direktorica komunikacijske skupine o28

Kolumne izražajo stališča avtorjev, in ne nujno tudi organizacij, v katerih so zaposleni, ali društva Ekologi brez meja.