Objavljeno dne 14. september 2012, 14:09

V ponedeljek, 12. decembra, je v Centru urbane kulture Šiška v Ljubljani potekala izmenjava oblačil Zmenek z drugo obleko, ki jo je pripravilo društvo Ekologi brez meja v sodelovanju s Kinom Šiška in portalom Bodi Eko. Izmenjava oblačil spada v serijo aktivnosti projekta Tovarna dela - Tekstil, s katerimi društvo želi zapečatiti vkoreninjene predsodke pred nošenjem rabljenih oblačil v Sloveniji in preprečevati nastajanje odpadkov. Na dogodek so organizatorji povabili tudi znane Slovenke in Slovence ter jih tako postavili pred drzen okoljski izziv. 

 

Izmenjave se je udeležilo 120 gostov, med drugim tudi Iva Krajnc in Nina Gazibara, ki so s svojim zgledom pomagali rušiti neutemeljene predsodke. Izmenjavo je moderirala Jasna Gabrič z Radia Aktual in je potekala po načelu prinesi 5 - odnesi 5, v obtoku pa so bila oblačila, obutev ter modni dodatki.

 IMG_9047 IMG_9155

Dve od 120 novih lastnikov Zelenega pečata: (levo) Iva Krajnc in Nina Gazibara (Foto: Tanja Ristič)

»Na izmenjavah oblačil, ki jih po Sloveniji organiziramo Ekologi brez meja, se kaže izrazit predsodek proti temu, da bi nosili rabljena oblačila. Ta nekako nosijo škrlatno znamenje pomanjkanja, ljudje jih označujemo kot razcapana ali primerna za socialno ogrožene sloje. To je velika škoda, saj se s pravo kombinacijo taisti kosi lahko pokažejo v povsem novi in sveži luči,« je razložila modna oblikovalka iz društva Ekologi brez meja Barbara Živčić in dodala: »Trudimo se, da bi tudi pri nas prišlo do miselnega preskoka – ta izmenjava je eden od kamenčkov, ki bodo dokazali, da je predsodek pred nošenjem rabljenih oblačil brezpredmeten in ga je možno premagati s pozitivnimi zgledi.«

IMG_1125IMG_1141

Manja Plešnar in Jana Koteska s Fashion.si sta sestavljali nove in sveže modne zgodbe za vsakogar (Foto: Tanja Ristič)

Društvo Ekologi brez meja je vsakemu udeležencu izmenjave ob oddaji oblačil podelilo Zeleni pečat, certifikat, s katerim so tudi formalno zapečatili svoje predsodke in postali ambasadorji nošenja rabljenih oblačil. Njihova naloga odslej je predvsem širiti zavest, da so rabljena oblačila lahko kakovostna, modna, predvsem pa okoljsko odgovorna odločitev, ki je hkrati tudi izziv za človekovo domišljijo.

IMG_9107IMG_8991

Franci Kek in Petra Matos pred TV objektivi (Foto: Tanja Ristič)

V stilskem kotičku sta gostujoči modni navdušenki Manja Plešnar in Jana Koteska s portala Fashion.si udeležencem pomagali pri izbiri barv in kombinacij iz množice oblačil in modnih dodatkov, ter tako ustvarjali nove, sveže zgodbe. Dekleti sicer na fashion.si v rubriki Stilago -  sanjski stilist vsak teden s kratkimi videonasveti prikazujeta, kako se obleči za različne priložnosti.

»Za 1 tipično 200-gramsko majico iz bombaža porabimo več kot 2.700 litrov vode in 8 kilovatnih ur elektrike, vzgoja bombaža je vezana na ogromno porabo pesticidov, poleg tega pa v nepravičnih delovnih razmerjih za to dela ogromno otrok. To so dejstva, zaradi katerih z Manjo podpirava take projekte in predvsem nošenje rabljenih oblačil,« je povedala sodelavka fashion.si Jana Koteska.

IMG_0001IMG_0008

(Foto: Žiga Šmidovnik)

V dveh urah so gostje na izmenjavo prinesli okoli 150 kilogramov oblačil, modnih dodatkov in obutve:  91 dolgih in kratkih majic, 68 puloverjev, 67 parov hlač, 30 srajc, 22 kril, 17 oblek, 11 kosov modnih dodatkov, 6 plaščev, 13 šalov, 10 jaken, 9 parov čevljev, 8 kap, 7 torbic, 2 korzeta in 1 kopalke. Na ta način so uspeli ohraniti 900.000 litrov vode, 6000 kWh električne energije in 1,5 kilograma pesticidov. Oblačila so ponovno vrnili v obtok in jim podaljšali življenjsko dobo.

 IMG_9183

Ekologi brez meja in dvojica Fashion.si (Foto: Tanja Ristič)

 

 

Fotografije (Foto Tanja Ristič in Žiga Šmidovnik):

https://picasaweb.google.com/110085319835609702777/IzmenjavaOblacilZmenekZDrugoObleko#

Gradivo za medije:  http://ebm.si/p/td-tekstil/Gradivo_za_medije_Zmenek_z_drugo_obleko_12122011.pdf

Zgodba o majčki: http://ebm.si/p/td-tekstil/zgodba_majcke.pptx

Partnerja dogodka: Bodi eko in Center urbane kulture Kino Šiška

Dogodek se izvaja v sklopu Tovarne dela - Tekstil, ki ga delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, četrte razvojne prioritete "Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti" in prednostne usmeritve 4.1. "Enake možnosti na trgu dela in krepitev socialne vključenosti".

  esstdt