Avtor: Katja Sreš, dne 11. april 2025, 07:04

30. marca smo na pobudo Združenih narodov obeležili mednarodni zero waste dan, katerega rdeča nit je bila letos tekstilna. Ekologi brez meja smo ob tej priložnosti predstavili projekt za učinkovito preprečevanje in upravljanje tekstilnih odpadkov na Bledu, katerega del bo tudi letošnji, že peti Dan v rabljenih oblačilih. Kaj je torej pet dejstev, ki jih najbrž niste vedeli in vas bodo prepričala, da se nam letos 23. aprila (ponovno) pridružite tudi vi:

  1. Moda ne sledi več letnim časom – hitra moda prinaša tudi do 50 novih kolekcij letno. Oblačila so poceni, slabo izdelana in pogosto nastajajo v izkoriščevalskih razmerah. Letno jih nastane že 100 milijard, kar pomeni skoraj 14 kosov na osebo.
  2. Čeprav večina oblačil nastane iz bombaža, ta ni okolju prijazen. Za njegovo pridelavo se porabi kar četrtina vseh insekticidov na svetu, poleg tega pa potrebuje ogromne količine vode – do 29.000 litrov za en kilogram. Cena za okolje in lokalne skupnosti je visoka.
  3. Sintetična vlakna, kot so poliester in najlon, predstavljajo kar 60 % oblačil. Narejena so iz nafte in pri pranju sproščajo mikroplastiko – tudi do 728.000 vlaken naenkrat. Ta končajo v vodah in močno onesnažujejo okolje, pogosto celo bolj kot plastika iz embalaže.
  4. Modna industrija je razpršena po vsem svetu – od pridelave materialov do prodaje, oblačila pa prepotujejo tisoče kilometrov. Skupaj z visoko porabo energije to ustvarja ogromen ogljični odtis. Oblačila in obutev povzročata več kot 8 % vseh izpustov toplogrednih plinov – več kot vsa letalska in pomorska potovanja skupaj.
  5. Vsako sekundo konča na odlagališčih en tovornjak oblačil. Hitro menjavanje trendov spodbuja kopičenje – povprečna zahodna družina letno zavrže 30 kg oblačil. 73 %  tekstila konča v sežigalnicah ali na odlagališčih. 12 % tekstila je uporabljenih za polnjenje vzmetnic ali predelavo v izolacijo in čistilne krpe. Manj kot en odstotek pa je uporabljen za izdelavo novih oblačil*. 

Kako lahko sodelujete?

23. aprila zato oblecite rabljena oblačila in z zgledom na družbenih omrežjih k ponovni uporabi spodbudite tudi svoje bližnje. Fotografirajte se v oblačilih iz druge roke, tistih, ki vam jih je dala babica ali pa posezite po stylingu iz recikliranih kosov. Fotografirajte se z napisom Dan v rabljenih oblačilih in objavi dodajte #DanVRabljenihOblačilih.

Ta dan pa je odlična priložnost tudi za izobraževalne ustanove, nevladne organizacije in podjetja, da trajnostno ravnanje prenesete tudi na svoje uporabnike. Zbrali smo nekaj idej in vas vabimo, da nam prek obrazca sporočite, kako boste pri vas obeležili ta dan. Z veseljem bomo delili vse akcije, ki bodo potekale med 14. in 27. aprilom.

*Podatki povzeti po United Nations Development Programme