18
Mar
2015

Espresso gobice – krožno gospodarstvo v praksi

V Milanu je družba Lavazza, v sodelovanju s podjetjem Novamont, v začetku marca prvič predstavila nov tip popolnoma razgradljve kavne kapsule, ki jo bodo uporabniki lahko odvrgli med organske odpadke.

kava

Zgodba se je pričela odvijati leta 2011, ko je Zero waste raziskovalni center družbo Lavazza in druge izdelovalce kavnih kapsul opozoril, da morajo uporabniki porabljene kavne kapsule metati med mešane odpadke, ker jih zaradi slabega okoljskega oblikovanja ni možno reciklirati. Iz Lavazze so se odzvali s povabilom centru k sodelovanju z njihovo službo za inovacije, Nacionalno družbo za industrijsko proizvodnjo hrane (AIIPA) in embalažno industrijo pri iskanju skupne in trajnostne rešitve za odpadne kavne kapsule. Rezultat tega sodelovanja je proizvodnja kapsul za ponovno uporabo (posamezna embalaža je uporabna do 300-krat) ali kavne kapsule s stisnjeno kavo, ki se neprodušno zaprejo v kavnem aparatu, torej nimajo nobene zunanje embalaže.

Od 1. januarja 2015 dalje italijanski nacionalni konzorcij proizvajalcev embalaže CONAI zunanji del kavnih kapsul uvršča med plastično embalažo in ne več med mešane odpadke. Tako je ta embalaža postala del sistema razširjene odgovornosti proizvajalca. Zato morajo proizvajalci zagotoviti primerno ravnanje, oziroma poiskati rešitev za ponovno uporabo ali omogočiti njihovo recikliranje.

Pri Lavazzi sodelovanje z Zero waste raziskovalnim centrom ocenjujejo kot pozitivno in so svoj novi proizvod imenovali Zero waste kavna kapsula. To je pilotni primer krožnega gospodarstva, ki predstavljala alternativo potrošniški kulturi enkratne uporabe.

Zero waste raziskovalni center spodbuja ponovno uporabo kavnih kapsul in nastala je pobuda Funghi Espresso (Espresso gobice). Start-up pilotni projekt se je do danes razvil v pravo podjetje, ki je prejelo posebno nagrado Toskane za najbolj inovativno start-up podjetje v pokrajini.

funghi espresso

Zero waste raziskovalni center trenutno deluje v dveh smereh. Prvi je razvoj bio razgradljive plastike, ki se uporablja pri izdelavi embalaže kavnih kapsul. Drugi pa na fizikalno-kemijski sestavi substrata, ki temelji na ostankih kave. Substrat je namenjen gojenju gob vrste pleorotus ostreatus (ostrigarji). S tem nameravajo dodatno raziskati njegovo vrednost in možnosti uporabe v kmetijstvu.

Zelo pomembno bo naslednje srečanje, ki ga načrtujeta Zero Waste raziskovalni center in AIIPA (Nacionalna družba za industrijsko proizvodnjo hrane), saj naj bi prinesel dogovore o pristopih velikih industrijskih podjetij na področju promocije in uvajanja trajnostnih rešitev. Čeprav je še prezgodaj ugibati kako bo sodelovanje potekalo naprej, pa zagotovo lahko rečemo, da so prizadevanja Zero Waste raziskovalnega centra, ki jih je spodbudila občina Capannori (prva italijanska in evropska Zero Waste skupnost) model, kako lahko v prihodnje iščemo inovativne in trajnostne rešitve tovrstnih problemov. Z zelo skromnimi materialnimi viri, vendar z veliko zagnanostjo ter strokovnim znanjem jim je namreč v veliki meri uspelo pritegniti pozornost proizvajalcev in njihovo razširjeno odgovornost prenesti v prakso.

Piše: Rossano Ercolini

Direktor Zero Waste raziskovalnega centra Capannori
Predsednik Zero Waste Europe in Zero Waste Italy

Prevod: Mira Hladnik

Izvirni članek: The open case study of  the Zero Waste Research Center of Capannori (Lucca) on the Lavazza coffee pods starts delivering results

ebm-plan b-ess

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...