(Z)mešani festival z ločenimi odpadki
Na zemljevid slovenskih prireditev z manj odpadki lahko letos prvič umestimo tudi (Z)mešani festival, ki poteka v organizaciji Kulturno umetniškega društva Coda in Jazz kluba Satchmo. Festival bo potekal med 5. in 10. junijem na terasi Jazz kluba Satchmo v Mariboru.
Velika mera dobre (slovenske) glasbe, kanček poezije in komedije ter ščepec izobraževalnih vsebin so glavne sestavine, ki so jih v KUD Coda zmešali v, hja, prvi (Z)mešani festival. Skupaj z mladimi iz KUD Coda bodo medgeneracijsko in kulturno bogat festival soustvarjali družbeno prezrti in neuveljavljeni glasbeniki, kreativci raznolikih kulturnih sfer in uveljavljena imena glasbene scene.

Organizatorji festivala so zero waste zavezo na nenavaden način sprejeli ob dnevu Zemlje – med koncertom Petra Lovšina.
Že tako vsebinsko dodelanemu ‘meniju’, so organizatorji dodali še druge začimbe: odgovorno bodo ravnali z odpadki in naravnimi viri, festival bo posebej prijazen do gibalno oviranih obiskovalcev, prav tako pa bodo izkoristili vse prednosti sodobne tehnologije.
Odločitev za prvi korak KUD Coda na zero waste poti pojasnjuje poslovni direktor, Martin Počkar: »Odločitev je bila zelo preprosta – vsakršna aktivnost, kot so kulturni ali športni dogodki, pa naj bodo še tako dobrega namena, puščajo tako dobre, kot slabe sledi v naši okolici. Lahko povem, da priprave na Prireditev z manj odpadki niso nič strašnega, gre za smiselne in razumske ukrepe.«
Eden izmed ukrepov je na primer celoten nedeljski program, ki sledi hierarhiji učinkovitega ravnanja z odpadki ter spodbuja ponovno uporabo (delavnica izdelovanja glasbil iz recikliranih materialov in izmenjava/sejem glasbene opreme) in popravila (delavnica popravila kitar).
Ostali ukrepi za preprečevanje, zmanjševanje in ločeno zbiranje odpadkov:
- sprejeta zero waste zaveza,
- ločeno zbiranje odpadkov,
- dnevno tehtanje odpadkov po frakcijah,
- ‘reciklirani’ plakati: za festival ne bodo izdelani novi promocijski plakati, ampak bodo ponovno uporabljeni stari projekti plakati, ki jih bodo porisali in tako ustvarili unikatne umetnine, udeleženci različnih ustvarjalnih delavnic,
- na festivalu ne bo izdelkov za enkratno uporabo: plastičnih slamic, plastičnih kozarcev in sladkorja v vrečkah,
- na festivalu ne bo tiskovin v obliki natisnjenih programov in koncertnih listov – informacije za obiskovalce bodo prek QR kod in NFC nalepk dostopne na spletu,
- dnevni program bo natisnjen na tekstil, ki bo po festivalu dobil ‘novo življenje’.

Zero waste oglaševanje – stare plakate so porisali otroci.