Uredba določa pravila ravnanja in druge pogoje za preprečevanje ali zmanjševanje škodljivih vplivov nastajanja odpadkov in ravnanja z njimi ter zmanjševanje celotnega vpliva uporabe naravnih virov in izboljšanje njihove uporabe v skladu z Direktivo 2008/98/ES. Ureba se uporablja za vse odpadke, razen če je s posebnim predpisom za posamezno vrsto ali tok odpadkov drugače določeno.
Uredba določa pogoje in dokazila, pod katerimi lahko imetnik ostanka proizvodnje ravna kot s stranskim proizvodom in ne kot z odpadkom. Odpadke prepovedano puščati v naravnem okolju. Ločeno je potrebno zbirati odpadke iz papirja, kovine, plastike in stekla.
Uredba določa, da je Vlada RS sprejme operativni program ravnanja z odpadki. Za posamezne vrste ali tokove odpadkov lahko ministrstvo pripravi posebne operativne programe.
S programom je potrebno zagotoviti ukrepe za: pripravo za ponovno uporabo, visokokakovostno recikliranje in ločeno zbiranje. Ukrepi morajo izhajati iz naslednjih ciljev:
V programu je potrebno določiti ukrepe za vzpostavitev mreže med seboj povezanih naprav za odstranjevanje odpadkov in predelavo mešanih komunalnih odpadkov. Ministrstvo je zavezano pripraviti tudi operativni program preprečevanja nastajanja odpadkov, v katerem se določijo: cilji, obstoječi ukrepi, potrebni dodatni ukrepi, vzpodbujanje ponovne uporabe ter kvalitativna in kvantitativna referenčna merila.
V evidence morajo biti vpisani: zbiralci odpadkov, izvajalci obdelave , prevozniki odpadkov, trgovci z odpadki ter posredniki. Uredba določa pogoje za vpis v evidenco ter obvezo za poročanje o ravnanju z odpadki. Ministrstvo je zavezano voditi in vzdrževati informacijski sistem o ravnanju z odpadki, ki ga mora vzpostaviti do 1. januarja 2013.